IndeksIndeks  FAQFAQ  RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  

Share | 

Wampiryzm

Zobacz poprzedni temat Zobacz następny temat Go down 
AutorWiadomość
Mun
Siła Wyższa

Liczba postów : 2903

PisanieTemat: Wampiryzm   Sro Sie 10, 2011 3:42 pm

Potrzebna mi pomoc... Jako, że mam w planach wybór na maturze ustnej tematu o wampiryzmie, szukam materiałów z nim związanych.
Jest to temat z działu 'Związki literatury innymi dziedzinami sztuki'.
Dlatego proszę o namiary na wszystko co się da, książki, mangi, komiksy, anime, filmy, muzykę, teledyski, wiersze, obrazy, rzeźby, etc.

Dla zainteresowanych dodam, że temat brzmi: Motyw wampiryzmu w literaturze i dziełach pozaliterackich różnych epok. Przedstaw przemiany w jego funkcjonowaniu, analizując wybrane przykłady.

Z góry dziękuję za każdą pomoc. Cute

Powrót do góry Go down
http://polishpri.ubf.pl/
Oreiteia
Yuki-chan

Liczba postów : 1262

PisanieTemat: Re: Wampiryzm   Czw Sie 11, 2011 10:20 am

Cytat :
Dlatego proszę o namiary na wszystko co się da, książki, mangi, komiksy, anime, filmy, muzykę, teledyski, wiersze, obrazy, rzeźby, etc.

Anime/Mangi najbardziej znane to Hellsing. Znam jeszcze Dance in the Vampire Bund, Vampire Princess Miyu, Vampire Hunter D, są jeszcze te jak Vampire Knight czy Rosalio to Vapmire, ale nie sądzę by pomogły... Millennium Snow, The Reformed ,Blood+, Shingetsutan Tsukihime, Trinity Blood, Black Blood Brothers. Podkreśliłam te, któe cieszą się największą sławą...

Filmy - Wywiad z Wampirem, Blood the Last Vampire, Dracula, Nosferatu, Królowa Potępionych. Z poslkich produkcji to np. Kołysanka.
Słyszałam jeszcze, że Zmierzch zawiera w sobie wiele prawdy na temat wampirów, więc może coś w tym jest. W zeszłym roku pojawił się film Pozwól mi wejść, jest na podstawie książki "Wpuść mnie" Johna Ajvide’a. Nie miałam jeszcze okazji obejrzeć.

Muzyka: Korn- Forsaken ( to jest z filmu Królowa Potępionych... W tym filmie Lestat śpiewał o wampirach...)

Z książek przeczytałam tylko "Kształt demona" i "Nocny drapieżca" Ameli Atwater-Rhodes, ale pisała to 14 latka, więc nie wiem czy może się przydać.

Nie wiem czy pomogłam. Napisałaś Przedstaw przemiany w jego funkcjonowaniu, analizując wybrane przykłady. Więc teraz mam wątpliwości czy coś to da. Poczytaj recenzje, obejrzyj to co trzeba. A jak coś to ja mogę pomóc oglądając wszystko ponownie i pisząc Ci jak jest przedstawiony ich świat...
Powrót do góry Go down
Mun
Siła Wyższa

Liczba postów : 2903

PisanieTemat: Re: Wampiryzm   Czw Sie 11, 2011 11:54 am

Dzięki, trochę z tego już zaliczyłam, ale jeszcze nie wszystko...
Mam przedstawić przemianę wizerunku wampira i jak to się stało, że Dracula zaczął sparklować i zamienił się w Edłorda. ;D
Dance in Vampire Bund od początku planowałam wcisnąć, bo akurat tam wampiry są fajnie przedstawione, moim zdaniem, np. cała ta księżniczka. Właśnie czytam mangę, żeby sobie to odświeżyć, bo anime oglądałam z pół roku temu. Scaried

Powiedz mi jeszcze... Kołysanka, to ten film, którego akcja rozgrywa się na wsi tak? Tam był dziadek i chcieli dla niego protezę, dobrze myślę? Cute

Powrót do góry Go down
http://polishpri.ubf.pl/
Rei-chan
J-legenda

Liczba postów : 2010

PisanieTemat: Re: Wampiryzm   Czw Sie 11, 2011 1:31 pm

Ja mogę polecić jeszcze chyba tylko Czystą Krew, ale to dosyć specyficzny serial, więc nie wiem, czy się przyda. W każdym razie niezależnie od jego przydatności, polecam, bo jest zajebisty xD
Powrót do góry Go down
Tsubuku
Organizator J-rock Festival

Liczba postów : 300

PisanieTemat: Re: Wampiryzm   Czw Sie 11, 2011 2:04 pm

Trylogia Pilipiuka, tj. Kuzynki, Księżniczka i Dziedziczka. Czytałam bodajże dwie pierwsze części, brat cioteczny mi polecił, podobały mi się. :3
Jeszcze ktoś mi polecił jakieś książki o wampirach, ale ich nie czytałam, więc za nie nie poręczę...:
Terry Pratchett "Carpe Jugulum"
Stephen King "Miasteczko Salem"
Christie Golding "Wampir z Mgieł"
Powrót do góry Go down
Oreiteia
Yuki-chan

Liczba postów : 1262

PisanieTemat: Re: Wampiryzm   Czw Sie 11, 2011 5:05 pm

Cytat :
Powiedz mi jeszcze... Kołysanka, to ten film, którego akcja rozgrywa się na wsi tak? Tam był dziadek i chcieli dla niego protezę, dobrze myślę?
Boże... Nie pamiętam już, ale tak, akcja rozgrywa się na wsi. Wiem, że to film dokładnie z zeszłego roku i było o nim trochę głośno.
No i był tam staruszek co chodził o lasce, ale nie pamiętam czy szukali protezy.

Z filmów są jeszcze takie jak Blade czy Od Zmierzchu do Świtu, ale tam niewiele takich ważniejszych informacji o wampirach. Och... I Buffy postrach wampirów. Kto tego nie zna.
Van Helsing, tam też polował na wampiry.
Istota doskonała. Cała ta trylogia Underworld przecież, wojny wampirów i wilkołaków.
Daybreakers, Rise - blood hunter (chociaż w tym to tylko o zemstę głównie chodzi.), och i Zabójcze ciało z Megan Fox.
30 dni mroku, ale nie obejrzałam do końca bo coś mnie w tym filmie irytowało.
Jestem legendą, ale także mało informacji.
W serialu Supernatural w 20 odcinku było o wampirach.

Znam jedno opowiadanie, które napisał Neil Gaiman Szkło, śnieg i jabłka.
W dość żartobliwy sposób przedstawił wampiry Christoper Moore w książkach Krwiopijcy, Ssij, mała, ssij i Gryź, mała, gryź.

To tyle co sobie przypomniałam, przeglądając filmy na komputerze.
Powrót do góry Go down
Shadow
Edytor Pogrzebowy

Liczba postów : 679

PisanieTemat: Re: Wampiryzm   Nie Sie 14, 2011 7:49 pm

A ja się dziwię, że nikt nie wspomniał o 'Kronikach wampirów' Anne Rice! To najlepsza seria o wampirach ever, znam ją na pamięć. Szczególnie polecam pierwszą część, tj. 'Wywiad z wampirem', ale kolejne też są bardzo dobre i na pewno przydatne. Moim zdaniem wampiry Rice to po prostu ideał swego gatunku.

Tonight, in the darkness of twilight
I want to fall asleep in your arms
As a shivering, broken marionette

I, broken marionette,
Am laughing with a slight embarrassment
Because if you only wish me
To give up everything else for you, I'll do it

I do not want to know anything more
I do not need anything else
I do not need anything

Kaya - Marionette
.
Powrót do góry Go down
http://www.versailles.jun.pl
Panna Ironia
Członek zespołu

Liczba postów : 562

PisanieTemat: Re: Wampiryzm   Pon Sie 15, 2011 11:12 pm

Cytat :
A ja się dziwię, że nikt nie wspomniał o 'Kronikach wampirów' Anne Rice! To najlepsza seria o wampirach ever, znam ją na pamięć. Szczególnie polecam pierwszą część, tj. 'Wywiad z wampirem', ale kolejne też są bardzo dobre i na pewno przydatne. Moim zdaniem wampiry Rice to po prostu ideał swego gatunku.
Właśnie się miałam o nią wykłócać! Ja i tak pozostanę przy 6. części, czyli Armandzie. Osobista słabość tej postaci. Chociaż Nickolas też był genialny.
Oprócz tego dobry jest Wampir Vittorio, z "Nowe opowieści o wampirach", też Rice. Chociaż to bardziej pod tematyke sakralną podchodzi...

Cytat :
Cytat :
Van Helsing, tam też polował na wampiry.
Film, do którego mam straszny sentyment. Bo każde spotkania z moim bratem kończy się horrorem.
Powrót do góry Go down
Shadow
Edytor Pogrzebowy

PisanieTemat: Re: Wampiryzm   Pon Sie 15, 2011 11:57 pm

Ironio, ja też mam osobistą słabość do Armanda i to chyba nadal moja ukochana postać w tej serii, aczkolwiek część o nim mimo wszystko pozostaje u mnie na drugim miejscu. 'Wywiad' miał w sobie to coś, ten klimat i całą resztę, przez co żadne kontynuacje, choćby nie wiem jak dobre, nie są w stanie go dla mnie przebić XD
Co do 'Nowych opowieści', to jest jeszcze 'Pandora', można to w sumie podciągnąć pod resztę serii, bo też w 'Kronikach' występowała... Nigdy specjalnie jej postaci nie lubiłam Marius jest z Armandem i koniec XD, ale książka dobra.

I, broken marionette,

I do not need anything

Kaya - Marionette
.
Powrót do góry Go down
http://www.versailles.jun.pl
Panna Ironia
Członek zespołu

PisanieTemat: Re: Wampiryzm   Sro Sie 17, 2011 1:19 pm

Cóż, Armand jest tak pełen sprzeczności i rozdarty, że nie można go nie kochać. Dodajmy do tego tą jego wiarę, poszukiwanie zbawienia... Nie mogę przestać go sobie wyobrażać, tych jego oczu, dziecięcej twarzy. No, i Mistrz. Osobiście miałam ochotę jakoś usunąć Pandorę, ale skoro nie wadzi aż tak bardzo, to zrezygnowałam.
Marius... Jedną z moich ukochanych scen jest ten moment, kiedy Marius mówi "Miłości moja" i zamyka oczy, chociaż nie widzieli się pół tysiąclecia.
Wiesz, jak to jest czytać Wywiad..., kiedy się ma na imię Klaudia? ;p Ale nie zaprzeczę, niesamowity klimat. Aż smutno, że tak okropnie niektóre sprawy rozwiązali w filmie. O Królowej Potępionych nie wspomnę, wszystko pomieszali.

Chyba nie zbyt teraz pomagamy Mun, co?
Powrót do góry Go down
Anya
Złośliwiec | Kyo Owner

Liczba postów : 3098

PisanieTemat: Re: Wampiryzm   Sro Sie 17, 2011 2:08 pm

był kiedyś taki serial, moonlight (pl. bodajże 'pod osłoną nocy'), gdzie główny bohater był wampirem-detektywem. jest też 'being human', nie wiem, czy w Polsce gdzieś to emitowali, tam jeden z trójki głównych bohaterów to wampir (pozostali to wilkołak i duch...)

jest też bodajże seria książek, na pewno pierwsza to ''Cena krwi'' Tanyi Huff. tam też się przewija motyw wampirów, i nie wiem, czy nie ma na podstawie tego serialu.

poza tym, skoro wspomniana została Czysta Krew dziwię się, że nikt nie dodał też info o serii książek, na podstawie której serial został nakręcony. zaczyna się to od książki ''Martwy aż do zmroku.''

a z teledysków... w którymś teledysku dio Mikaru robił za wampira, sprawdzę jeszcze. generalnie w teledyskach jest tego sporo.

No i oczywiście nieśmiertelne MOON CHILD! Hajdzio-wampir musi być!

i'm unclean a libertine
and every time you vent your spleen
I seem to lose the power of speech
you're slipping slowly from my reach

fbl | last.fm | tumblr

Powrót do góry Go down
http://faint-drella.tumblr.com/
Panna Ironia
Członek zespołu

PisanieTemat: Re: Wampiryzm   Sro Sie 17, 2011 5:02 pm

Z książek, które mniej zachwycają, ale czytałam to jest sporo...
Świat nocy - to są trzy książki po trzy opowiadania. Przewijają się też wątki duchów, czarownic, wilkołaków itp.
Zmierzch - to jest wgl. okropne i straszne, i weźcie to ode mnie, ale temat dość wyraźny.
Błękitnokrwiści - ja nie wnikam, ile to ma części, sama posiadam bodajże pięć. Koncepcja jest taka, że wampiry to te wszystkie anioły, które sprzeciwiły się Bogu razem z Lucyferem i teraz pokutują, oczekując zbawienia. W grę wchodzi właściwie reinkarnacja, przy każdym wcieleniu stopniowo odzyskują wspomnienia z wcześniejszych żyć.

Powrót do góry Go down
Shadow
Edytor Pogrzebowy

PisanieTemat: Re: Wampiryzm   Sro Sie 17, 2011 6:06 pm

Ironia napisał:
Aż smutno, że tak okropnie niektóre sprawy rozwiązali w filmie. O Królowej Potępionych nie wspomnę, wszystko pomieszali.
'Królowej' nie oglądałam, ale 'Wywiad' lubię, choć też pewne rzeczy bym poprawiła. Tom Cruise był genialny jako Lestat, Claudię też zrobili świetnie, ale Brad Pitt zupełnie nie pasował na Louisa... No i największy ból istnienia - Banderas jako Armand! Nie chce mi się samej na ten temat rozwodzić, więc zacytuję Nonsensopedię:
Cytat :
Armand nie wystąpił w ekranizacji powieści „Wywiad z wampirem” – w miejscu, gdzie miał być ten bohater, w filmie pojawił się Antonio B. i zagrał nie wiadomo co.
W ogóle cały artykuł o Armandzie jest bardzo trafny, a pod komentarzem pod zdjęciem podpisuję się całym sercem XDD

Jeśli chodzi o teledyski, to faktycznie, jest ich w jrocku kupa... Nawet Yasu biegał z doczepionymi kłami (patrz 'Jigsaw' PV), ale to akurat nie jest najbardziej dobitny przykład chyba XD Wymieniłabym Malice Mizer, którzy nakręcili cały film na ten temat ('Bara no Konrei', mocno inspirowane Draculą, a Mana otwiera tam usta, co samo w sobie jest warte zobaczenia), sporo jest też tego u Versailles i D - ich znam najlepiej, a nie chce mi się głębiej myśleć, więc przy tym zostanę XDD Z Versailles na pewno 'The Revenant Choir' - Kamijo w trumnie z różami <3 i reszta zespołu, nieudolnie próbująca go zabić (tu mi się nasuwa pewien genialny fanart, nie mogę się powstrzymać XD If you're gonna kill me do it properly!), aż pod koniec wszyscy zrezygnowani siadają i piją razem wino... I w sumie inne też, 'Aristrocrat's Symphony' np, w ogóle wampiryzm to motyw przewodni Versailles, kupa ich tekstów jest o tym, wizja w sumie bliska tej Anne Rice, ale teraz może nie będę się nad tym głębiej rozwodzić... No i ten sam motyw przewodni ma też, rzecz jasna, D - z teledysków polecam szczególnie 'Akaki hitsuji ni yoru bansankai' type A (epiiiic XDDDD) i 'Der Konig der Dunkelheit' (Asagi tarzający się po podłodze <3), ale mają też dużo więcej, podobnie jak i utworów o tej tematyce. Nad czym też nie będę się dłużej rozwodzić, bo już i tak się rozgadałam ^ ^"
Edit. Zapomniałabym o najważniejszym, co do Versailles! 'Ascendead Master'. Wampiry ujawniające światu swoją tożsamość i zamieniające dziennikarzy w coś w rodzaju zombie, w międzyczasie doprowadzając do obłędu pewną pielęgniarkę, całkiem ciekawy mini-film (i Kamijo z jego bezcennym 'do you like roses?' wypowiedzianym tonem starego zboczeńca pytającego dziecko, czy lubi małe szczeniaczki). W tym tekst tego utworu, który jest bardzo typowy dla wizji nieszczęśliwego wampira skazanego na wieczną samotność i wieczne popełnianie tych samych grzechów.

I, broken marionette,

I do not need anything

Kaya - Marionette
.